Čestným občanom Levíc sa stal lekárnik Alt

Pri príležitosti Dní mesta Levice sa v priestoroch synagógy uskutočnilo slávnostné udeľovanie ocenení mesta.

Ocenený Dr. Alt.Ocenený Dr. Alt. (Zdroj: (AM))

LEVICE. „Všetci tu ocenení majú významné zásluhy v prospech našich občanov a nášho mesta v rôznych oblastiach, ktoré však majú niečo spoločné. Je to obetavosť,“ zneli slová úcty tohtoročným laureátom v príhovore primátora Štefana Mišáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena mesta, Cena primátora a Čestné občianstvo sú tri verejné ocenenia mesta, ktoré sú udeľované osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta, o šírenie jeho dobrého mena, ďalej sa udeľuje za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky či inú záslužnú činnosť v prospech mesta alebo jeho obyvateľov. Cena Dobrovoľník mesta sa udeľuje za mimoriadne dobrovoľnícke činnosti v prospech obyvateľov mesta. Udeľovanie ocenení je vymedzené Všeobecne záväzným nariadením o udeľovaní verejných uznaní a ocenení mesta Levice. Od roku 2001 bola Cena mesta udelená deviatim laureátom, Čestné občianstvo získali piati laureáti a Cenou primátora mesta bolo ocenených 36 osôb a kolektívov.

SkryťVypnúť reklamu

Mestské zastupiteľstvo v Leviciach na zasadnutí 18. februára schválilo udelenie verejných uznaní Čestné občianstvo mesta Levice, Cena mesta, Cena primátora mesta a ocenenia Dobrovoľník mesta Levice nasledovným laureátom:

Čestné občianstvo mesta Levice:

RNDr. PhMr. Ernest Alt sa mimoriadne zaslúžil o dobré meno mesta Levice svojou celoživotnou aktivitou vo viacerých oblastiach, konkrétne vo farmácii, múzejníctve, historiografii, komunálnej politike a vo včelárstve. Rekonštrukciou lekární prispel k hospodárskemu rozvoju mesta Levice a realizovanými technickými novinkami a zlepšovacími návrhmi obohatil ľudské poznanie v oblasti vedy a techniky. Z jeho celoživotných zásluh spomenieme niektoré:

Lekáreň Koruna pod jeho vedením bola v roku 1968 najmodernejšou lekárňou v Československu. V roku 1972 zorganizoval v Leviciach celoslovenské 1. Lekárnické dni, čím založil tradíciu ich organizovania až dodnes. V roku 1978 mu bolo udelené vyznamenanie Najlepší vynálezca zdravotníctva

SkryťVypnúť reklamu

Tekovskému múzeu v Leviciach daroval kompletné zariadenie a vybavenie lekárne Koruna z roku 1823, od roku 1971 múzeum zriadilo trvalú farmaceutickú expozíciu. Tekovskému múzeu daroval tiež rozsiahlu zbierku včelárskych artefaktov. V roku 2002 Tekovské múzeum udelilo Dr. Altovi medailu Pavla Huljaka. Dr. Alt v roku 1984 zostavil monografiu „Dejiny farmácie okresu Levice 1664-1984“, pri 100. výročí založenia levickej nemocnice v roku 1985 v spolupráci s dvoma ďalšími autormi napísal „Dejiny levickej nemocnice 1885-1985“ a v muzeálnej publikácii Acta musei Tekovensis Levice uverejnil rozsiahlu štúdiu „Príspevok k dejinám včelárstva v okrese Levice 1714-1993“.

Dr. Alt sa od mladosti venoval chovu včiel, v mestskej časti Horša mal zriadenú vzorovú včelnicu, kde usporiadal niekoľko vzdelávacích akcií a táto sa stala miestom exkurzií vyše 800 včelárov a autobusových zájazdov z krajín celej strednej Európy. Jeho 50 rokov systematicky zhromažďovaná zbierka vzoriek vytočených medov sa stala predmetom výskumu šírenia rádioaktivity v atmosfére a výsledky zožali veľký úspech na odbornom včelárskom kongrese Apimondia v Melbourne v Austrálii. V roku 1992 sa stal predsedom Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach. Za svoju činnosť v apidológii získal v roku 2001 najvyššie vyznamenanie vo včelárstve - Čestný člen Slovenského zväzu včelárov.

SkryťVypnúť reklamu

Cena mesta

Oľga Szalmová je od roku 1997 riaditeľkou Slovenského Červeného kríža, územného spolku v Leviciach, pod jej zanietením a vysoko erudovaným vedením sa vypracoval Územný spolok v Leviciach na vlajkovú loď celého SČK. Je autorkou niekoľkých zdravotno-výchovných a preventívnych programov realizovaných SČK. V roku 1993 ako prvá na Slovensku začala spolupracovať s okresnými materskými školami na cielenej zdravotnej výchove v oblasti prvej pomoci, je autorkou projektu Kvapka krvi, ktorý sa úspešne realizuje už 23 rokov. Za svoj najväčší úspech považuje založenie asistenčnej služby SČK pri NsP Levice (marec 2002), ktorej náplňou je pomáhať ťažko mobilným obyvateľom. Ročne asistenti SČK vykonajú v priemere 12-tisíc asistencií. Je zakladateľkou okresnej bezbariérovej komisie, ktorá sa neskôr stala poradným orgánom mesta. Za unikátne sociálne programy bola v roku 2010 ocenená Cenou primátora mesta Levice a v roku 2013 aj najvyšším ocenením Čestnou medailou zakladateľa ČK Henryho Dunanta, v roku 2014 získala ocenenie kraja „Výnimočná žena NSK“, ktoré jej bolo udelené na podnet zo strany obyvateľov.

Občianske združenie Spoločnosť pre obnovu a využívanie pamätníka bojov Červenej armády na vrchu Vápnik

Občianske združenie vzniklo v roku 2013. Za cieľ si stanovilo obnovu pamätníka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou tak, aby sa tento stal opäť navštevovaným miestom pre obyvateľov Levíc a širokého okolia. Členovia združenia odpracovali najmä na skrášlení okolia viac ako 800 brigádnických hodín. Občianske združenie zabezpečilo majetkovo-právne vysporiadanie pamätníka, získanie sponzorských darov, v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom uskutočnilo odborný reštaurátorský prieskum, zabezpečili rekonštrukciu a obnovu pamätníka.

Cena primátora mesta

Ing. Peter Müller sa intenzívne venuje regionálnym dejinám a histórii mesta, ktoré ho očarili už na strednej škole. Prvú prednášku v roku 2005 mal v Združení Reviczky na tému „Dejiny ústavu milosrdných sestier v Leviciach“. Odvtedy uskutočnil niekoľko desiatok prednášok na tému regionálna história mesta a na tému dejiny okolitých obcí. V rokoch 2009 – 2010 bol iniciátorom pre vytvorenie repliky historickej zástavy Národnej stráže v roku 1848, ktorej originál je vystavený v Bratislave v múzeu Maďarov. V roku 2010 bol členom autorského kolektívu, ktorý vydal knihu o Levických cintorínoch. Od roku 2012 je členom predsedníctva Združenia Reviczky v Leviciach, je redaktorom maďarského bulletinu – Lévai Magyar Tájékoztató, je autorom knihy o „Histórii ústavu milosrdných sestier v Leviciach“, ktorá vyšla v roku 2012. Je pravidelným „hosťom“ v bádateľni Tekovského múzea a štátneho archívu, kde študuje a spracováva dejiny nášho mesta, výsledky prezentuje na prednáškach.

Cena Dobrovoľník mesta Levice

Katarína Olejárová - v roku 1994, ešte ako metodička okresného odboru školstva, začala spolupracovať s územným spolkom SČK na projekte Evička nám ochorela, vôbec na prvom slovenskom programe v oblasti zdravotnej výchovy určenom pre materské školy. Metodicky sa podieľa na štyroch okresných prehliadkach Malých zdravotníkov. Od roku 1998 spolupracuje so SČK na projekte Kvapka krvi, ktorý učí deti aký význam má pre človeka krv a jej darovanie. Pani Olejárová je výnimočný človek v jej ochote pracovať pre spoločnosť bez nároku na akúkoľvek odmenu a svojim zanieteným postojom motivovala učiteľky v ďalších materských školách v celom okrese. Malí zdravotníci oslávili 22 rokov a z nejedného škôlkara je dnes darca krvi.

Ján Buchan, Vladimír Konc, František Szabo: Cenu „Dobrovoľník mesta Levice“ získavajú za bezpríspevkové darcovstvo krvi, sú nositeľmi Diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Janského za viac ako 80-násobné bezplatné darovanie krvi. Ďakujeme za prínos a rozvoj darcovstva krvi v našom meste.

Ostatné ocenenia

Pri príležitosti 860. výročia od prvej písomnej zmienky o našom meste primátor mesta Štefan Mišák a zástupca primátora Ján Krtík poďakovali za spoluprácu zástupcom cirkví a zástupcom kultúrnych ustanovizní Domu Matice slovenskej a Domu Reviczky, ktorým na pamiatku tohto významného výročia venovali pamätné listiny.

Mesto navštívili zástupcovia partnerských miest - z maďarského Érdu a z českých miest Boskovice a Námešť na Hané, ktorým pri príležitosti 860. výročia odovzdali pamätné listiny a kamenné erby vyrobené kamenármi SOŠ na ulici Pod amfiteátrom.

Autor: Adriana Macáková

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Užovka fŕkaná a strehúň škvrnitý sa už prebúdzajú zo zimného spánku.

V tomto roku sa zobudili o čosi skôr.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Na Ladislavovom Dvore vysadia nový sad.

Obyvatelia sa budú starať o stromy a kríky.


TASR
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu