Cestovateľka: Kyjev je po nepokojoch bez zahraničných turistov

Počas rozlúčky s Kyjevom zažili naši turisti evakuáciu. Cestou domov sa dozvedeli o prestrelkách na územiach, ktorými prechádzali. Napriek tomu na metropolu Ukrajiny hovoria len chvály.

Kyjevsko-pečerská lavra.Kyjevsko-pečerská lavra. (Zdroj: Archív (AM))

turisticka-skupinka-s-natalkou_r5649_res.jpg

Slovenskí turisti s Natálkou.

LEVICE. Učiteľka Anka Maračková už niekoľko rokov počas prázdnin smeruje s malými skupinkami záujemcov poza naše východné hranice. Takto už spoznali Moskvu, Sankt Peterburg či Kyjev. Na Ukrajine a aj v Rusku, kde kedysi študovala, má veľa priateľov. Z nich sa na pár dní stávajú spoluorganizátori poznávacieho pobytu pre turistov zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý júlový týždeň sa 10-členná skupina z Levíc a okolia pohla z Bratislavy vlakom smerom do Kyjeva. Neodradili ich ani komplikácie s dopravou počas vlaňajšieho výletu. Do Moskvy mali namierené po železnici, no kvôli nepokojom na Ukrajine a následnému obmedzeniu vlakov museli na poslednú chvíľu zháňať letenky.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia v Kyjeve a neskôr na východe Ukrajiny sa začala dramatizovať koncom roka 2013. Vyvrcholila krviprelievaním.

Ani v súčasnosti nie je pokojnejšia. „Neodradilo nás to, lebo moji známi, ktorí žijú v Kyjeve, ma informovali, že mesto je pokojné a dokonca ešte krajšie, ako bolo. Takmer všetko zničené už opravili,“ priblížila Anka Maračková po návrate domov.

Kyjev bez zahraničných turistov

Po 28 hodinách strávených v spacom vagóne a piatich hodinách výmeny podvozkov na širokorozchodnú trať na hraniciach vystúpili v hlavnom meste. Všetkých omráčili horúčavy šplhajúce sa k štyridsiatkam, ktoré vraj mali v týchto končinách naposledy pred sto rokmi. Na stanici ich čakala Natália. Jej teta – Ukrajinka žijúca na Slovensku - je kamarátkou levickej učiteľky. Okrem nej im pri zabezpečovaní pobytu pomáhala aj Júlia, rodáčka z Kyjeva, ktorá pracuje v turistickom ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

sucasny-majdan-nezaleznosti-v-pracovny-d_r2035_res.jpg

Súčasný Majdan nezaležnosti, kde sa odohrali nepokoje.

Napriek teplu slovenskí cestovatelia prešli množstvo múzeí a pamiatok. Vo viacerých ich vítali so slovami, že sú ich prvými zahraničnými návštevníkmi v tomto roku. Na úvod navštívili Múzeum vody, ktoré sa nachádza v susedstve známeho Majdanu nezaležnosti (Námestia nezávislosti). „Privítal nás zástupca riaditeľa a ukázal nám miesta, ktoré iní nevidia. Na záver sme ako darček dostali bezplatný vstup,“ približuje Levičanka. Múzeum bolo netradične situované – v starej vodárenskej nádrži, pod ktorou vyhĺbili zem. „V nej sa nám pred očami ukázal celý kolobeh vody v prírode – od bleskov, prameňa vody, vodopádov až po sladkovodné a morské ryby, ktoré sú na Ukrajine,“ opísala. Zaujímavosťou boli zachované drevené potrubia, ktorými voľakedy zásobovali Kyjev vodou z rieky Dneper.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatá história

Videli aj Kyjevsko-pečerskú lavru, čo je najstarší kláštorný komplex Kyjevskej Rusi. Sídli v ňom kyjevský a ukrajinský metropolita pravoslávnej cirkvi. Tiež Michailovský kláštor – ten za socializmu úplne zbúrali, ale neskôr ho podľa pôvodných nákresov znova vybudovali.

Z pohľadu veku je najstarším chrámom na území Kyjeva Chrám sv. Sofie postavený v byzantskom štýle. Postaviť ho dal knieža Vladimír, ktorý prijal kresťanstvo.

V Múzeu ruského umenia videli diela najznámejších ruských a ukrajinských maliarov, v Múzeu histórie Kyjeva spoznávali minulosť Kyjevskej Rusi a v Múzeu jednej ulice sa ocitli v stredoveku na Andrejevskom spuske, ktorý symbolizuje mesto rovnako, ako Karlov most Prahu či Arbat Moskvu.

kostol-sv.-andreja-na-andrejevskom-spusk_r7482_res.jpg

Kostol. sv. Andreja na Andrejevskom spuske.

Ukrajinské tragédie

Dojímavá bola prehliadka Pamätníka obetiam druhej svetovej vojny so sochou vysokou 102 metrov pod názvom Rodina Mať, týčiacou sa nad Dneprom. „Tu sa odohrala najkrvavejšia bitka tejto vojny. Každý deň tu padlo 27-tisíc vojakov, spolu zahynulo milión vojakov. Voda v rieke bola červená od krvi,“ načrela do histórie, ktorú im vyrozprával lektor múzea. Vojny o Dneper sa zúčastnili štyri milióny ľudí a front sa tiahol 750 kilometrov.

Zážitkom bola aj návšteva v Múzeu Černobyľa, kde sa cez 3D projekciu návštevníci vrátili späť do roku 1986 – dva dni po výbuchu sa deti hrajú vonku a mestečko Pripjať sa chystá na oslavy 1. mája.

Naši turisti si mali možnosť pozrieť aj fotografie tých, ktorí boli zastrelení v čase nepokojov na Majdane. Vystavené sú v niektorých múzeách, na centrálnom námestí a priľahlej ulici, ktorá sa napája na toto známe kyjevské námestie.

Unikáty súčasnosti

Ku kurióznym miestam v meste určite patrí Múzeum záchodov. „Za opakovanú účasť sme tam dostali malý darček,“ smeje sa levická učiteľka, ktorú si zapamätali z návštevy spred dvoch rokov.

Jeden večer strávili v delfináriu a ďalší v katolíckom kostole na koncerte Kyjevského komorného orchestra. Kurz ukrajinskej hrivny bol taký priaznivý, že sa do zvukov chrámovej hudby mohli zahĺbiť z prvého radu.

Dožičili si tiež plavbou loďou po Dnepri. Aj pri pohľade na mesto z rieky mohli naši turisti potvrdiť, že prívlastok „zelený“ Kyjevu právom patrí.

pohlad-na-zelene-mesto_r8772_res.jpg

Pohľad na zelené mesto.

Dva svety

Podľa Anky Maračkovej sa Kyjevčania zabávajú, no na druhej strane si uvedomujú, že 750 kilometrov východne od nich zomierajú ľudia.

„V meste je takmer všetko opravené. Na dvoch budovách sme videli vyhorené okná a na niektorých prebiehali stavebné práce. V uliciach pribudli aj vtipné sochy, ktoré akoby naznačujú, že ľudia chcú pokračovať novým životom,“ približuje atmosféru metropoly s vyše dvomi miliónmi obyvateľov.

Pri porovnávaní s návštevou Kyjeva v roku 2013 si na ako prvé spomenie predajne s cukrovinkami: „Prezidenta Porošenka nazývajú aj čokoládový kráľ. Kým kedysi mal v meste jednu predajňu, dnes sú doslova na každom rohu.“ Aj obchody sú podľa nej viac zásobené tovarom. No a kurz ukrajinskej hrivny je oveľa priaznivejší.

Mali aj strach

V posledný deň pobytu zažili krušné chvíle. Pri čakaní v hlavnej hale stanice počuli hlásenie, že bude „vzryv“ – výbuch. „Stanicu evakuovali, nás, našťastie, Natálka odviedla okľukou na perón,“ spomína na rozlúčku s Kyjevom. Ako Levičanka hovorí, hlavne tí, čo boli s deťmi, mali strach. Našťastie k ničomu nedošlo a vlak bol v stanovenom čase vypravený smer Mukačevo, Čop, Čierna nad Tisou, Košice, Bratislava. Po dvoch hodinách cesty vlakom volali jednému ukrajinskému cestujúcemu jeho blízki, že v Mukačeve sú prestrelky. „Na každej stanici po ceste strážili vojaci vlakovú súpravu. Keď sme ráno o piatej prechádzali cez Mukačevo, bolo pokojné. Bola to ale nepríjemná skúsenosť.“ V Čope, kde vagóny prekladali ďalších päť hodín na úzkokoľajnú železnicu, im tentoraz nedovolili vyjsť von.

borsc--pampusiky-k-nemu--salat-suba-s-ry_res.jpg

Tradičná ukrajinská kuchyňa.

Ukrajinskú metropolu navštívila aj Martina Ivanová s celou rodinou. Priznáva, že pred cestou mali trošku strach, ale dostali informácie, že v meste je pokoj.

„Boli sme spokojní, videli sme veľa múzeí. Kyjev je pekné zelené mesto,“ hodnotí. Aj ona si všimla, že v ňom bolo menej turistov a sem-tam videli vojakov. „Napriek tomu sme si pobyt užili a ochutnali sme aj ich domácu kuchyňu,“ dodáva.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 12 451
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 479
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 8 135
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 6 797
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 883
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 542
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 075
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 602
  1. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  2. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  3. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  4. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  5. Jozef Varga: Krkavci / 56. /
  6. Jozef Stasík: Ekonómia sa otriasa v základoch. Nositeľ Nobelovej ceny poprel veľkú časť svojho učenia
  7. Veronika Mešková: O láskach rôznych v časoch dobrých i horších
  8. Viktor Pamula: Odkaz voličom Petra Pellegriniho
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 325
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 41 184
  3. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 211
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 658
  5. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 33 442
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 579
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 333
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 17 439
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Záber zo stretnutia 18.kola VI. ligy – východ Svodín – Želiezovce 1:2.

Doma registrovaní neboli, s loptou však narábajú geniálne.


Červené tulipány - symbol Parkinsonovej choroby.

Celoslovenské podujatie zakončia symbolickou živou reťazou.


Advertorial


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  2. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  3. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  4. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  5. Jozef Varga: Krkavci / 56. /
  6. Jozef Stasík: Ekonómia sa otriasa v základoch. Nositeľ Nobelovej ceny poprel veľkú časť svojho učenia
  7. Veronika Mešková: O láskach rôznych v časoch dobrých i horších
  8. Viktor Pamula: Odkaz voličom Petra Pellegriniho
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 325
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 41 184
  3. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 211
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 658
  5. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 33 442
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 579
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 333
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 17 439
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu