JEDĽOVÉ KOSTOĽANY. Chcú vidieť unikátny prírodný úkaz na kôre stromu lipy, ktorý pripomína kresťanský výjav, Nanebovstúpenie Pána.
Niektorí úkaz nazývajú peknou hrou prírody, iní mu pripisujú hlbší zmysel. Chodia sa k nemu modliť, aj si ho fotografujú.
Lipa ohrozovala pomníky
Na cintorín, kde sa storočný strom nachádza, sa od soboty 24. septembra prichádzajú pomodliť stovky veriacich. Starosta obce tu nechal na vlastné náklady zhotoviť drevorezbárovi do kmeňa stromu sochu Sedembolestnej Panny Márie.
„Stará, vyše storočná lipa v centre cintorína pri kostole už dlhodobo ohrozovala a poškodzovala okolo ležiace hroby. Široké konáre stromu sme preto prednedávnom odpílili. Kmeň stromu sme ponechali a keďže lipa je vhodná na umeleckú prácu, požiadali sme známeho drevorezbára Petra Šranka o zhotovenie sochy Panny Márie v životnej veľkosti,“ povedal starosta Dušan Kazimír pre MY Týždeň na Pohroní.
Pod kôrou ukrytý výjav
Keď autor sochy odrezal prvú časť kôry stromu, prekvapil ho nečakaný úkaz. Na dreve uvidel obraz pripomínajúci postavu Ježiša Krista známu z obrazov s motívom Nanebovstúpenia. Mladý rezbár ihneď kontaktoval starostu. „Bolo to veľmi zaujímavé, a tak sme sa rozhodli túto odpílenú drevenú časť zachovať. V práci som ďalej pokračoval a sochu Sedembolestnej Panny Márie som ešte v ten deň dokončil. V dreve človek nájde hocičo, rôzne klince, železo, ale toto bolo niečo úplne iné,“ povedal drevorezbár.
Na cintoríne sa modlia
Miestni obyvatelia prírodný úkaz prežívajú hlboko. Prichádzajú na cintorín, obdivujú ho, dojatí plačú i modlia sa. Všetci obraz obdivujú a sú za toto dielo vďační. Priamo na cintoríne sme aj my stretli desiatky miestnych obyvateľov. Niektorí hovoria o malom zázraku, iní obdivujú silu prírody.
Čo si o prírodnom jave myslí správca farnosti Ignác Šurín, sme sa nedozvedeli, pretože bol momentálne odcestovaný. „Obaja spolu rozhodneme, čo bude s objavom ďalej, pravdepodobne bude zdobiť miestny kostol,“ dodal starosta.
Ľudia sú vďační
Sochu Panny Márie, ktorú v kmeni stromu drevorezbár vyrezal, zbadajú návštevníci cintorína hneď pri vstupe do areálu. Ako prvá zrezaný obraz uvidela Emília Beňová. „Úplne som zostala strnulá v nemom úžase. Je to pekné dielo prírody, až sa mi tisnú slzy do očí,“ povedala.
Na miesto sa odvtedy chodí modliť aj Anna Kazimírová. Tvrdí, že to môže byť pre všetkých znamenie k lepšiemu životu a správaniu sa. Denne na miesto prichádza aj kostolníčka Katarína Bugárová. „Vo svete sa naozaj dejú rôzne divy a dostávame rôzne odkazy. Mne to naznačuje, že nás Pán Ježiš chce všetkých objať. Som vďačná majstrovi, že drevo nepoškodil a urobil práve taký rez, že sa tam tento obraz objavil,“ dodala.