RYBNÍK, KOZÁROVCE. Bystríkovia oslavujú svoje meniny 11. septembra. Napriek tomu, že ich je ako šafranu, vyskytujú sa aj v levickom regióne, v Rybníku a v Kozárovciach.
Bystríkovia sa spoločne stretávajú
Klub Bystríkov založil v roku 2000 jeho súčasný predseda Bystrík Bugan. Klub spája ľudí s krstným menom Bystrík a propaguje toto meno ako jedno z prvých slovenských kresťanských mien. Jeho členovia sa spoločne stretávajú raz do roka. „Stretnutia mávame na miestach s najvyšším výskytom Bystríkov na Slovensku, ktorými sú Bratislava a Trnava, miestach spätých so svätým Bystríkom, nitrianskym biskupom z 11. storočia, ktorými sú Nitra a Budapešť a tiež na turistických podujatiach, ako je napríklad výstup na kopec Bystrík v Pieninách,“ predstavil klub jeho predseda B. Bugan. V budúcnosti plánujú stretnutie v pohorí Branisko na východnom Slovensku, kde tečie potok Bystrík, ale aj v obci Liptovská Teplička, odkiaľ pochádza veľa Bystríkov.
Ľudia sa pýtajú, ktoré je meno a priezvisko
Predseda klubu Bystrík Bugan je v kontakte asi s dvesto Bystríkmi. Osobne ich pozná asi stovku. „Ako chlapec som si myslel, že som s takýmto menom skoro jediný. Vedel som len o dirigentovi Bystríkovi Režuchovi, čestnom predsedovi nášho klubu, podľa ktorého mi rodičia dali meno. Nikto v našej rodine sa takto nevolal, pritom v niektorých rodinách sa meno Bystrík dedí, napríklad v rodine Bystríka Krajčiho z Kozároviec,“ hovorí.
So svojím menom má aj veľa milých príhod. „Mnoho ľudí v mojom okolí sa ma často pýta, ktoré je krstné meno a ktoré priezvisko. Takže to stále vysvetľujem a je to vlastne vhodný začiatok rozhovoru. Napríklad keď ma v detskom tábore prišli navštíviť rodičia, v táborovom rozhlase zaznelo hlásenie: Bystrík a Bugan majú návštevu. V inom tábore si deti nemohli moje meno zapamätať, tak ma volali podľa veľkého čísla, ktoré som mal na tričku: Päťka,“ dodal úsmevne predseda klubu.
Bystrík žije aj v Rybníku
Toto čisto slovenské meno vybrali rodičia aj Rybníčanovi Bystríkovi Havranovi. V ich rodine je jeho prvým nositeľom. „Narodil som sa 12. septembra, kedy má meniny Mária. Podľa dohody mojich rodičov som sa mal volať Marián. V pôrodnici sa však mama rozhodla pre meno Bystrík, z čoho bol otec pri prvej návšteve svojho syna milo prekvapený. Ja som si meno vlastne priniesol s mojím narodením, keďže Bystríka je 11. septembra. Jedinou nevýhodou je, že som ukrátený o jeden darček, pretože oslavujem meniny aj narodeniny naraz,“ vysvetlil pre MY Týždeň na Pohroní B. Havran.
V detstve sa často na svoje nezvyčajné meno hneval. V ich dedine je určite jediný. Neskôr názor na toto meno zmenil. V roku 2002 ho potešila správa o existencii klubu združujúcom ľudí s menom Bystrík. Už ako člen klubu sa zúčastnil v roku 2003 stretnutia v Nitre, kde sa stretol s 25 nositeľmi tohto mena. „Snažím sa zúčastniť každého stretnutia, a tak sa porozprávať so starými priateľmi a spoznať ďalších členov klubu, ktorí prídu prvý raz,“ dodal B. Havran.
Kamaráti ho volajú Bystro alebo Byťo
Krstné meno Bystrík má v občianskom preukaze aj Bystrík Ižold z Kozároviec. „Mne meno vybrali rodičia, ktorí hľadali čisto slovenské meno. Je odvodené od svätého Bystríka a v inom ako slovenskom kalendári ho nenájdete. Poznali sa i s Bystríkom Krajčim od nás z obce a práve toto meno sa im veľmi zapáčilo,“ hovorí.
Od vzniku klubu sa zúčastňuje všetkých celoslovenských stretnutí. „Vždy sa konajú v jesennom období, vlani sa, žiaľ, neuskutočnilo. Cielene ideme po stopách svätého Bystríka. Ťažko je nájsť jednotný spoločný termín, ale do tridsať sa nás vždy pozbiera,“ vysvetľuje B. Ižold, ktorého kamaráti volajú Bystro alebo Byťo. „Zaujímavé je, že každý si nás zapamätá podľa krstného mena a nie priezviska. So svojím menom som spokojný a pravdepodobne by som takto pomenoval aj svojho syna,“ dodáva s úsmevom B. Ižold.
Bystrík má meniny 11. septembra
Nositeľom tohto meno je v súčasnosti na Slovensku približne 364 osôb. Patrí medzi jedno z prvých slovenských osobných mien. Nachádza sa iba v slovenskom kalendári. Jeho prvým významným nositeľom bol nitriansky biskup a mučeník, svätý Bystrík, ktorý žil v 11. storočí. Klub Bystríkov sa snaží priblížiť jeho odkaz pre dnešnú spoločnosť.
Svätý Bystrík bol obrancom, pokračovateľom a šíriteľom vzácnych cyrilo-metodských tradícií. Stal sa nitrianskym biskupom. Práve pre svoj slovenský pôvod a šírenie liturgie v slovienčine sa svätý Bystrík neobjavoval častejšie v uhorských kronikách a legendách. Svätého Bystríka uctievajú od jeho smrti predovšetkým v Nitre.